Fulltextové vyhledávání

Dnes je: 11. 8. 2022, svátek má Zuzana.
Facebook
Obec Albrechtice
Obecní 186
735 43 Albrechtice
Tel.: +420 596 428 448
+420 596 428 455
sekretariat@obecalbrechtice.cz
www.obecalbrechtice.cz
Facebook: Stránky Obce Albrechtice
id datové schránky: tudbvzd
ÚŘEDNÍ DNY:
Pondělí: 08:00-12:00 13:00-17:00
Středa: 08:00-12:00 13:00-17:00

Obecní policie Albrechtice:         
Tel.: 723 235 691
E-mail: policie@obecalbrechtice.cz
nebo PČR: 596 423 067 nebo tísňové volání 158


 
  

Počasí v Albrechticích

Meteoradar

Vyhněte se sousedským sporům. Nechejte si napustit bazén rychle a pohodlně!

 
 
Více než 260 domácností v regionu si loni nechalo dovézt vodu do bazénu cisternou společnosti SmVaK Ostrava. Rychlejší a efektivnější cesta zabrání případným problémům ve vodovodní síti i sousedským sporům
 
Ostrava, 12. 5. 2021 – Zahradní bazén je možné napouštět zdlouhavě z veřejné vodovodní sítě s rizikem řady nepříjemností, nebo zvolit pohodlnější a výhodnější cestu v podobě dovozu vody do bazénu cisternou SmVaK Ostrava. Tato varianta je výrazně rychlejší a nedotkne se negativně okolních odběratelů. Zájem o službu byl v uplynulých letech vysoký – předloni šlo o více než 300 navezených bazénů, loni o více než 260. Češi tím potvrzují pozici velmoci v počtu zahradních bazénů na počet obyvatel.
Opatrnost je na místě také v případě napouštění bazénu ze studny. Je vhodné si nechat provést laboratorní rozbor, zda je voda k danému použití vhodná a nepředstavuje zdravotní riziko.

Vodárenská společnost zjednodušila a zpřehlednila cenovou politiku služby – kromě bezplatné zákaznické linky je možné využít jednoduchý poptávkový formulář na internetových stránkách www.smvak.cz v sekci Nabídka služeb.


Na rozdíl od některých jiných tuzemských vodárenských společností se SmVaK Ostrava rozhodly nabízet službu i v letošním roce poznamenaném v naší zemi pokračující epidemií nového typu koronaviru. Služba bude samozřejmě poskytnuta při přísném dodržení všech hygienických a bezpečnostních pravidel, aby bylo zdravotní riziko minimalizováno. Ať již jde o vybavení osobních ochranných pomůcek v podobě rukavic, ochrany dýchacích cest a odpovídajícího oblečení, nebo bezkontaktní způsob platby.


Česká republika je evropským premiantem z hlediska počtu bazénu na počet obyvatel. Teplejší počasí v uplynulých letech navíc vedlo k tomu, že lidé touží relaxovat u svých bazénů o několik týdnů dříve, než to bylo obvyklé v minulosti (letošní rok je v tomto ohledu výjimkou). Proto jich u domů v našich městech a vesnicích s rozšiřující se zástavbou stále přibývá. To platí i pro moravskoslezský region.
Svůj dopad na zvyšující se zájem o zahradní bazény má samozřejmě již druhé jaro a léto, které budeme trávit v době pandemie nového typu koronaviru a rizika onemocnění COVID-19. Omezení týkající se cestování vede k tomu, že lidé tráví více volného času u svých domů nebo na svých chalupách. Zájem o rekreační nemovitosti zároveň trhá i přes nejisté vyhlídky tuzemské ekonomiky rekordy.
 
Jak správně postupovat při napouštění zahradních bazénů? Které zásady dodržovat, aby se lidé vyhnuli zklamání v podobě zakalené vody nebo předešli problémům ve vodovodní síti, čímž mohou rozzlobit obyvatele celé lokality, kde bydlí? Je efektivní napouštět bazén ze sítě, nebo je lepší svěřit celý proces do rukou profesionálů?

„Problémy mohou přijít v momentě, kdy se rozhodne větší množství odběratelů v lokalitě napouštět prostřednictvím přípojky bazén ve stejný čas, a lidé ho chtějí mít navíc napuštěný co nejrychleji. Při náhlém zvýšení odběru může dojít ke změnám hydraulických poměrů vyvolaným vysokou rychlostí proudění vody v potrubí. To má za následek uvolňování usazenin a zákal vody, který se může dostat do poměrně širokého okolí. Nárazové odběry mohou také způsobit pokles tlaku vody. To se negativně projeví u ostatních odběratelů, kteří můžou být omezeni v odběru ze sítě,“ říká ředitel vodovodů společnosti SmVaK Ostrava Milan Koníř.
Nepříjemným situacím lze předejít dodržováním několika základních pravidel. Bazén je vhodné napouštět pozvolna, klidně několik dnů a ideálně mimo odběrové špičky. Nejlépe přes noc ve všední den.
„Existuje ale pohodlnější a efektivnější řešení. Když si lidé nechají dovézt vodu do bazénu cisternou, vyhnou se nepříjemnostem, které mohou potenciálně nastat. Budou mít navíc jistotu, že nebudou omezovat své sousedy, a předejdou tím případným sousedským sporům. V loňském roce jsme ke spokojenosti našich odběratelů napustili více než dvě stě šedesát bazénů,“ vysvětluje Koníř.

Nejaktivnější byli v tomto ohledu obyvatelé Opavska, kteří si nechali loni napustit téměř 100 bazénů, naopak nejmenší zájem o tuto službu projevili lidé na Novojičínsku s téměř 40 napuštěnými bazény. Majitelé bazénu na Frýdecko-Místecku si nechali navézt vodu do 50 bazénů, na Karvinsku do 80.

Zájemci o dovoz vody k naplnění svého bazénu a autocisterny se mohou obrátit na zákaznickou linku SmVaK Ostrava 800 292 400, kde jim budou poskytnuty detailní informace o možnosti dodávky a ceně dle parametrů bazénu. Linka je bezplatná a je v provozu v pracovní dny od půl osmé ráno do osmi hodin večer.

Cena za napuštění se odvíjí od vzdálenosti od nejbližšího provozu SmVaK Ostrava, které službu poskytuje, a objemu bazénu. V případě, že je možné ho navézt jednou cisternou (průměrně 10 kubíků vody dle typu vozu), činí cena do vzdálenosti deseti kilometrů 1195 korun bez DPH.
 
Opatrnost je na místě také v případě, že si lidé napouštějí bazén ze své studny. Je žádoucí si nejdříve nechat ve specializované laboratoři prověřit, zda je voda ke koupání vhodná. Obrátit se je možné například na laboratoře společnosti VodoTech (www.vodotech.cz).
 
„Kromě základních chemických ukazatelů, jako jsou hodnota pH nebo tvrdost vody doporučujeme sledovat i bakteriální znečištění, které by mohlo být příčinou nepříjemných kožních či zažívacích problémů. V případě vyšší tvrdosti vody také dochází k reakci s  prostředky k dezinfekci vody a mohou se vysrážet některé kovy. To má za následek nejen tvorbu vodního kamene a povlaků na stěnách bazénů, ale třeba i nevzhlednou barvu vody,“ říká vedoucí laboratoří společnosti VodoTech Pavla Veselá.
 Kontakt:
Mgr. Marek Síbrt, manažer vnějších vztahů, mluvčí
Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
28. října 1235/169, Mariánské Hory, 709 00 Ostrava.
tel. 725 500 509
e-mail marek.sibrt@smvak.cz
www.smvak.cz
 
 
 
 
Autor: Admin Obec Albrechtice | Počet přečtení: 751x | Datum: 18.05.2021

Přehled dalších článků

Copyright © 2014 - 2022 Obec Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Obec Albrechtice
Obecní 186
735 43 Albrechtice
Tel.: +420 596 428 448
+420 596 428 455
sekretariat@obecalbrechtice.cz
www.obecalbrechtice.cz
Facebook: Stránky Obce Albrechtice
id datové schránky: tudbvzd
ÚŘEDNÍ DNY:
Pondělí: 08:00-12:00 13:00-17:00
Středa: 08:00-12:00 13:00-17:00

Obecní policie Albrechtice:         
Tel.: 723 235 691
E-mail: policie@obecalbrechtice.cz
nebo PČR: 596 423 067 nebo tísňové volání 158