Fulltextové vyhledávání

Dnes je: 20. 5. 2024, svátek má Zbyšek.
Facebook
Obec Albrechtice
Obecní 186
735 43 Albrechtice
Tel.: +420 596 428 448
+420 596 428 455
sekretariat@obecalbrechtice.cz
www.obecalbrechtice.cz
Facebook: Stránky Obce Albrechtice
id datové schránky: tudbvzd
ÚŘEDNÍ DNY:
Pondělí: 08:00-12:00 13:00-17:00
Středa: 08:00-12:00 13:00-17:00

Obecní policie Albrechtice:         
Tel.: 723 235 691
E-mail: policie@obecalbrechtice.cz
nebo PČR: 596 423 067 nebo tísňové volání 158


 
  

Počasí v Albrechticích

Meteoradar

Přestavba Dělnického domu, kulturní život v Albrechticích, ale i další témata mám připravená pro rozhovor se starostou Albrechtic Jindřicha Febera. Dobrý den, vítejte u nás.

(Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:)

Odkaz s nahrávkou zde: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-27-07-2022-17-14


Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Přestavba Dělnického domu, kulturní život v Albrechticích, ale i další témata mám připravená pro rozhovor se starostou Albrechtic Jindřicha Febera. Dobrý den, vítejte u nás.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, pojďme se nejdříve věnovat na začátku stavbě nebo modernizaci Dělnického domu. Na to jste čekali dlouho a máte z toho velkou radost. Co všechno se tam dělo?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Určitě, bylo to velké sousto. Dá se říct, že za posledních několik desetiletí snad i největší. Jednak se jednalo o kulturní památku, takže opravdu nebylo to jednoduché. Mluvilo se o tom strašně dlouho a nakonec v roce 2019 jsme tu rekonstrukci začali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V roce 2019 jste začali a znamená to, že v roce 2021 nebo 2022 jste ji ukončili?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: V roce 2021 jsme ji ukončili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co všechno jste tam teda dělali? Co všechno je tam nového?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Tady bych chtěl zdůraznit jednu věc, že se nejedná jenom o rekonstrukci, ale že se nám podařilo v podstatě zvýšit samozřejmě úroveň i vnitřního vybavení. Takovou třešničkou na dortu je krásně udělaná zahrada a včetně nového parkoviště, kde předtím žádné parkoviště nebylo, bylo jenom takové improvizované a dneska může parkovat 30 osobních automobilů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik celá ta přestavba stála?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Přestavba Dělnického domu stála 50 milionů zhruba a zahrada a včetně parkoviště 12 milionů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To bylo všechno vaše prostředky? Prostředky obce?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano, to byly naše prostředky. Právě proto jsme využili příležitosti, kdy nás navštívila paní Karin Lednická a my jsme si slavnostně odhalili pamětní desku, abychom si mohli připomínat to, že ze zdrojů vyloženě Obce Albrechtice jsme tento krásny objekt zrekonstruovali.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Padesát milionů, to je velká částka pro takovou obec, jako jsou Albrechtice. Jakým způsobem jste financovali?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Samozřejmě jsme si vzali úvěr. Tady bych chtěl ale zdůraznit, že tento úvěr byl ještě nasmlouván v dobách, kdy byla situace úplně jiná. My víceméně dneska na tom vyděláváme. Nemluvě o tom, že v současné době, kdybychom chtěli tento objekt rekonstruovat, ty prostředky budou minimálně dvojnásobné a vůbec nevím, jak bychom to řešili, co se týče stavebních kapacit a dodávek materiálu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zmínil, že vzniklo u Dělnického domu třicet osm nových parkovacích míst. Jak je to vůbec s parkováním v obci? I vy se potýkáte stejně jako ve městech s potížemi a s nedostatkem míst?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Samozřejmě je to bolístka nejenom Albrechtic, ale i okolí. Na sídlišti Heimstaden je velký problém. Tento problém chceme do budoucna řešit. Máme připraveny projekt na parkoviště zhruba pro padesát aut. Tady bych si trochu posteskl, protože Heimstaden nějakým způsobem slibuje občas něco, ale ta spolupráce trochu drhne musím přiznat. Možná, že tato slova pomůžou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Konkrétně v čem tedy?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Je to konstatování, ale dostali jsme návrh, co se všechno bude opravovat, ale datumy tam jsou 2028, 2029 a 2030. Já se přiznám, že takové dalekosáhlé plány, to mi vždycky, když už něco chceme dělat, jsme rádi, když se to udělá letos nebo v příštím roce nebo alespoň do tří let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě s nimi komunikujete a jednáte tak, aby se ta data posunula tak, aby to vyhovovalo oběma stranám. Já se ještě vrátím i k té zahradě, kterou jste zmínil u Dělnického domu. Když se zmiňuje zahrada, je to odpočinková zahrada, nebo jsou tam i nějaké herní prvky? Co všechno se tam může pořádat?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Byl tam vystavěn krásný obří altán včetně malého dětského hřiště. To znamená, že tam je možno a už tam samozřejmě byly organizovány svatby venku, je to celé zakryté. Zvu do Albrechtic, přijeďte se podívat a uvidíte.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co ale Albrechticím chybí, je dětský lékař. Jak to chcete řešit?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Dá se říct, že je to dlouhodobý problém. Zase opět musím říct, že se nejedná jenom o Albrechtice, ale dokonce i o malá města. My marně čekáme na nového dětského lékaře, nicméně ta situace je, jaká je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Určitě to není jenom o čekání. Přistupujete k tomu nějak aktivně?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Určitě, tady bych chtěl říct, že jsme i kontaktovali pojišťovnu i všeobecnou atd. Tyto pojišťovny by měly nějakým způsobem být nápomocné. Nicméně my chápeme to, že těch dětských lékařů opravdu není.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to tedy rodiče malých dětí u vás dělají, kam dojíždějí?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Naštěstí jaksi ten problém není zas až tak akutní. Ta dojezdová vzdálenost není velká, takže navštěvují se lékaři v Havířově a v Karviné nebo podobně v okolí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jste třeba nápomocni těm rodičům a pomáháte jim třeba s dopravou nebo přispíváte na dopravu?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Přispíváme na dopravu, ale ne tímto způsobem. My samozřejmě zhruba čtyři miliony korun dáváme na to, aby byla zajištěna doprava jak směrem na Havířov, tak směrem na Karvinou. Ale přiznám se, že tenhle požadavek ze strany mladých rodičů nebyl vznešený, takže nebylo třeba tento problém řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se věnovat dalšímu tématu. To jsou poplatky za odpady. U vás zůstávají ve stejné výši jako loni. Nezdržovali jste, co vás k tomu vedlo?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: My víme, že situace je složitá a teda mladé rodiny, které mají i tři děti, což je pětičlenná rodina. Samozřejmě by bylo jednoduché zvednout ten poplatek z pěti set korun na tisíc korun. Taková mladá rodina by zaplatila hned na začátku roku pět tisíc, a to si myslím, že by bylo neúnosné pro tuto rodinu. Samozřejmě je otázkou, jaký bude vývoj do budoucna. Ten poplatek samozřejmě se bude podle toho, jak situace vyvstane, se určitě bude muset zvednout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opravy chodníků a obecních komunikací. Z toho máte také velkou radost?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: To určitě. Letos se nám podařilo jednak vyčlenit prostředky, ale i dokončit dokumentaci k tomu, abychom mohli částečně vybudovat nové chodník a částečně je opravit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A to šlo z obecní kasy?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano, to šlo z obecní kasy s tím, že se podařilo po celkem rozumném dialogu s Moravskoslezským krajem docílit toho, že budeme mít přes celé Albrechtice nový povrch. To znamená, že zhruba v délce jeden a půl kilometru přes Albrechtice hlavní silnice bude opravena. V současné době se na tom pracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik vás to tedy bude stát celkově?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Jednak to je na náklady Moravskoslezského kraje oprava té hlavní silnice, ale jinak jsme do oprav obecní komunikace a chodníku dali zhruba víc jak deset miliónů korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Štít Albrechtic, to je oblíbená akce. Povězte o té akci i divákům, kteří o ní nic neví.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Je to opravdu, by se dalo říct, taková akce. Když řeknu, že letos se konala v Albrechticích a byl 49. Ročník, to znamená, že v příštím roce nás čekají kulatiny, 50. Ročník. To znamená, že z těch zakladatelů je přeživší pouze jeden pan Zikl. Dá se říct, že to je akce, která se konala bez přerušení čtyřicet devět let. Myslím si, že se málo něco takového najde tohoto typu. V Albrechticích je velice oblíbený fotbal, máme tam širokou základnu a jsem rád, že se letos podařilo po té covidové pauze, že se podařilo to, že se sjelo zase všech osm družstev z celé republiky a že naši byli nejlepší a pohár zůstal doma.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom doplním, že Štít Albrechtic je o tom, že vlastně všech osm obcí v Česku, které nesou název Albrechtice, se sjedou na jedno místo. Letos to tady bylo u vás. Je to tak?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A hraje se fotbal.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano, tady bych dodal možná jenom pro informaci, že ty nejvzdálenější jsou Albrechtice nad Vltavou. Je to kousek do Temelína a je to víc jak 400 kilometrů od naší obce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kromě Štítu Albrechtic, spolupracujete s těmi obcemi a městy?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano, my se stýkáme. Ono to to má dvě víceméně polohy. Jedna je ta sportovní a druhá je ta, že starostové těch obcí jsou v kontaktu a že se víceméně minimálně jednou ročně potkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zmínil covidovou pauzu. Jak jste to období zvládali v obci?

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Musím říct, že nebylo větších problémů, že v Albrechticích jsme nějakým způsobem neřešili zásadní problémy, že nějakým způsobem fungovaly školy. To víme, že to nebylo jednoduché, ale musím říct, že a doufám teda, že se tato etapa nějakým způsobem ukončila, ale že nezanechala nějaké výrazné stopy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ani na spolkovém životě? Protože ten byl tou situací tím, že se lidé nemohli setkávat dotčen poměrně nejvíce.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Ano, samozřejmě dvakrát odpadla pouť, dvakrát odpadlo rozsvěcování stromečku. Doufám, že tyto akce už teď poběží normálně a že vše se dá do normálu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hezké léto.

Jindřich Feber (PROAL), starosta Albrechtic: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.
 
Autor: Admin Obec Albrechtice | Počet přečtení: 571x | Datum: 01.08.2022

Přehled dalších článků

Copyright © 2014 - 2024 Obec Albrechtice.
Všechna práva vyhrazena.
Tento web využívá redakční systém AD-RS.
Realizace webu ADweby.com.

Kontaktní informace

Obec Albrechtice
Obecní 186
735 43 Albrechtice
Tel.: +420 596 428 448
+420 596 428 455
sekretariat@obecalbrechtice.cz
www.obecalbrechtice.cz
Facebook: Stránky Obce Albrechtice
id datové schránky: tudbvzd
ÚŘEDNÍ DNY:
Pondělí: 08:00-12:00 13:00-17:00
Středa: 08:00-12:00 13:00-17:00

Obecní policie Albrechtice:         
Tel.: 723 235 691
E-mail: policie@obecalbrechtice.cz
nebo PČR: 596 423 067 nebo tísňové volání 158